Nacházíte se na webu 2014 - 2020. Aktuální verzi si přepnete ZDE.

Nový podcastový seriál

Připravili jsme si pro Vás podcastový seriál, kde Vám představíme zajímavosti z česko-polského pohraničí. Společně se budeme setkávat s inspirativními lidmi, kteří nám přiblíží život v regionu a zároveň nás pozvou na zajímavá místa, která stojí za vidění.
V každém díle tedy přivítáme hosty, kteří nás provedou pohraničím tak, abychom pocítili každodenní místní rytmus života, a tudíž Vám prozradí i zajímavosti, které byste jinde těžko hledali.

Držte si klobouky, začínáme!!!

Podcastový seriál je dostupný na těchto platformách:

Anchor   Spotify  Google podcast  Apple podcast  Youtube

První díl nás zavede do Moravskoslezského kraje, Slezského vojvodství, mj. Beskyd, Cieszyna a Českého Těšína. V prostředí malebných Beskyd se podíváme na tradice, které jsou pro místní neodmyslitelnou součástí života. Navštívíme i tzv. rozdělená města, kde hranice byla vždy spíše jen fyzickou. Zajímá Vás proč? Poslechněte si náš první díl Toulek česko-polským pohraničím.

Povídáme si s Monikou Jankovskou, Magdalenou Mildner a Vítem Slováčkem.

Ve druhém díle Vám představíme rozmanitost Slezského pohraničí. Naše první kroky vedou do polského města Jastrzębie-Zdrój a Petrovic u Karviné. Oblast je známá pro těžbu uhlí, ale to zde hledejte spíše už jako vděčnou památku v muzeích a výstavních expozicích. Okolí těchto měst prochází velkou proměnou. Z bývalých vlakový tratí například vytvořili společnou železnou cyklostezku. Ta soutěží v rámci Evropy v kategorii o nejzajímavější cyklistickou trasu.
Naše putování míří i do Opavy, zde se například dozvíte více o projektu Ready To Help. Prozradíme Vám, jaké jsou podmínky při zásahu v česko-polském pohraničí, a proč není jednoduché jen tak vyrazit na hasičský výjezd.
Povídáme si s Annou Hetman, Marianem Lebidzikem a Romanem Tománkem.

Ve třetím dílu se vracíme za Vítem Slováčkem do Českého Těšína. Představíme Vám zlomové momenty přeshraniční spolupráce. Povíme si o tom, kdy začala spolupráce dvou měst a zároveň, jaké jsou aktuální plány dalších společných projektů. Dozvíte se například i to, jaký vliv měla pandemie Covid-19 na životy místních obyvatel.

Ve čtvrté dílu vítáme Vás znovu ve městě Jastrzębia-Zdrój. Město se zajímavou historií, kdy tato pohraniční oblast díky těžbě uhlí zaznamenala velmi rychlý rozvoj. Vybudovalo se zde zcela nové město, které mělo sloužit místním horníkům a nabídnout vše, co potřebovali ke kvalitnímu životu.

Dnes si povídáme se starostkou města Annou Hetman mimo jiné o tom, co spojuje město Jastrzębia-Zdrój s českými městy Karviná a Havířov. Dozvíte se navíc i dopad pandemie Covid-19 na celkový život v pohraničí. V rámci přeshraniční spolupráce vznikly a vznikají zajímavé projekty, které jsou ojedinělé a podporují tak rozvoj města a cestovní ruch celého regionu.

Jaké projekty již můžete navštívit? Kde se projet po železné cyklotrase nebo jakým způsobem region podporuje tradice? Vše a mnohem více se dozvíte v našem novém podcastu.

Vítáme Vás u 5. dílu našeho podcastu. Dnes se vydáme do Euroregionu Glacensis, který vznikl již před 25 lety. První impulsy spolupráce začaly dlouho před vstupem do EU. Až posléze se kooperace proměnila v institucionální formu, jakou je Euroregion. My se v 5. díle podcastu podíváme více pod pokličku tématům, která jsou důležitá pro vzájemnou spolupráci obou států.

Dozvíte se například, jaká místa lze v této oblasti navštívit, jaké jsou plány v česko-polské spolupráce nebo i to, jaká dědictví jsou typická pro tento region. Objevte s námi místa, které rozhodně stojí za návštěvu.

V šestém díle si povídáme s Miroslavem Vlasákem o česko-polském ESÚS NOVUM. Víte, co je Evropské seskupení pro územní spolupráci? Možná ani netušíte, jak významnou úlohu může plnit ve vašem příhraničí. V dnešním díle se dozvíte, jak funguje evropský nástroj ESÚS a jaké výhody přináší česko-polskému partnerství. Celá tato iniciativa má za úkol rozvíjet přeshraniční kooperaci, podporovat cestovní ruch, vzdělávání, zdravotnictví, kulturu, ale i celkový technologický rozvoj. To je však jen malý výčet nastavených aktivit.

Jaké byly první myšlenky a plány pracovních skupin? Do jakého projektu se zapojily zdravotnické záchranné služby? Jak probíhala přeshraniční spolupráce? Pomohl ESÚS v rámci pandemických omezení? Nejen to se dozvíte v dalším díle podcastu Toulky pohraničím.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przygotowaliśmy dla Państwa podcastowy serial, w którym przedstawimy Wam ciekawostki z czesko/polskiego pogranicza. Spotkamy się z inspirującymi ludźmi, którzy nam opowiedzą o codziennym życiu na pograniczu oraz będą naszymi przewodnikami po ciekawych miejscach regionu.
W każdym odcinku spotkamy się z naszymi gośćmi, którzy nas oprowadzą po zakątkach pogranicza tak, abyśmy mogli poczuć codzienny rytm życia na pograniczu, wtajemniczając nas w historie i miejsca, których nie znamy.

Trzymajcie się, zaczynamy!!!

Odcinki serii podcastów są dostępne na następujących platformach:

Anchor  Spotify    Google podcast  Apple podcast  Youtube

Pierwszy odcinek nas zaprowadzi do zakątków kraju morawsko-śląskiego oraz województwa śląskiego, w tym między innymi do Beskidu Śląskiego, Cieszyna i Czeskiego Těšína. W malowniczych Beskidach wydamy się za lokalnymi tradycjami, które są nieodłączną częścią tutejszego życia. Odwiedzimy tzw. Miasta podzielone, w których granica była raczej tylko ta fizyczna. Jesteście ciekawi dlaczego? Posłuchajcie z nami pierwszego odcinka Wedrówek polsko-czeskim pograniczem.

Dziś porozmawiamy z Moniką Jankovską, Magdaleną Mildner a Vítem Slováčkiem.

W drugiej części przybliżymy Wam różnorodność śląskiego pogranicza. Nasze pierwsze kroki prowadzą do polskiego miasta Jastrzębie-Zdrój i Petrovice u Karviné. Obszar ten znany jest z wydobycia węgla, ale również mozna zobaczyć historię wydobycia węgla w muzeach i na wystawach. Otoczenie tych miast przechodzi poważne przeobrażenia. Na przykład z dawnych torów kolejowych stworzyli wspólną ścieżkę rowerową. W Europie rywalizuje w konkursie w kategorii na najciekawszą trasę rowerową.

Nasza podróż prowadzi również do Opawy, tutaj możesz dowiedzieć się więcej o projekcie Ready To Help. Opowiemy, jakie są warunki podczas interwencji na granicy czesko-polskiej i dlaczego nie jest łatwo po prostu wybrać się na akcję gaśniczą po drugiej stronie granicy.

Rozmawiamy z Anną Hetman, Marianem Lebidzikem a Romanem Tománkem.

W trzeciej części wracamy za Vítem Slováčkiem do Czeskiego Cieszyna. Przedstawimy punkty zwrotne w ramach współpracy transgranicznej. Porozmawiamy o tym, kiedy rozpoczęła się współpraca między dwoma miastami oraz jakie są aktualne plany innych wspólnych projektów. Dowiecie się np. o wpływie pandemii Covid-19 na życie mieszkańców.

W czwartej części witamy Was w Jastrzębiu-Zdroju. Miasta o ciekawej historii, gdzie dzięki wydobyciu węgla bardzo dynamicznie rozwijało się to pogranicze. Zbudowano tu zupełnie nowe miasto, aby służyć lokalnym górnikom i oferować wszystko, czego potrzebują do dobrego życia.

Dziś rozmawiamy z burmistrz Anną Hetman m.in. o tym, co łączy Jastrzębia-Zdrój z czeskimi miastami Karwiną i Hawierzowem. Dowiesz się również o wpływie pandemii Covid-19 na ogólne życie na granicy. W ramach współpracy transgranicznej powstawały i powstają ciekawe projekty, które są unikatowe i tym samym wspierają rozwój miasta i turystykę całego regionu.

Jakie projekty możesz już odwiedzić? Gdzie jeździć żelazną ścieżką rowerową lub jak region wspiera tradycję? Z naszego nowego podcastu dowiesz się wszystkiego i wiele więcej.

W piątej części naszego podcastu jedziemy do Euroregionu Glacensis, który powstał 25 lat temu. Pierwsze impulsy współpracy pojawiły się na długo przed przystąpieniem do UE. Dopiero później współpraca przekształciła się w formę instytucjonalną, taką jak Euroregion. W piątej części podcastu przyjrzymy się bliżej tematom ważnym dla wzajemnej współpracy obu państw.

Dowiesz się m.in. jakie miejsca można odwiedzić na tym terenie, jakie są plany współpracy czesko-polskiej oraz jakie dziedzictwo jest typowe dla tego regionu. Odkryj miejsca, które zdecydowanie warto z nami odwiedzić.

W szóstej części naszego podcastu rozmawiamy z Miroslavem Vlasákiem o czesko-polskim EUWT NOVUM. Czy wiesz, czym jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej? Możesz nawet nie wiedzieć, jak ważną rolę może odegrać w twoim obszarze przygranicznym. W dzisiejszym odcinku dowiesz się, jak działa europejski instrument EUWT i jakie korzyści przynosi czesko-polskiemu partnerstwu. Cała inicjatywa ma na celu rozwój współpracy transgranicznej, wspieranie turystyki, edukacji, zdrowia, kultury, ale także ogólnego rozwoju technologicznego. To jednak tylko niewielka lista realizowanych działań.

Jakie były pierwsze pomysły i plany grup roboczych? W jaki projekt zaangażowały się pogotowie ratunkowe? Jak przebiegała współpraca transgraniczna? Czy EUWT pomogło w ograniczeniu pandemii? Nie tylko o tym przekonacie się w kolejnej części podcastu Wędrówki po pograniczu.